Każdy remont jest związany z koniecznością zagospodarowania powstałych w jego wyniku nieczystości. Jednym z najpopularniejszych odpadów poremontowych jest gruz. Sprawdź, w jaki sposób pozbyć się go zgodnie z prawem.
Kara za niewłaściwe zagospodarowanie gruzu
Pojemniki w altanach śmietnikowych nie są przystosowane do zbiórki resztek po remoncie. Mimo że wiele osób właśnie tak pozbywa się tego typu nieczystości, nie należy powielać ich działania. Przechowując gruz na działce, możemy spodziewać się kary pieniężnej w wysokości do 1500 złotych. Za wywiezienie gruzu lub innych odpadów poremontowych (budowlanych) do lasu czy wyrzucenie ich do rzeki grozi kara w wysokości do 5000 złotych. W skrajnych przypadkach może zostać zasądzona kara aresztu lub pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat.
Czym jest czysty gruz?
Czysty gruz występuje w katalogu odpadów pod kodami: 17 01 01, 17 01 02 i 17 01 07. Pierwszy kod oznacza odpady z betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów, drugi – gruz ceglany, a trzeci – zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia innych niż sklasyfikowanych pod kodem 17 01 06. Wyłączenie dotyczy zmieszanych lub wysegregowanych odpadów z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia zawierających substancje niebezpieczne.
Jak zagospodarować gruz?
Gruzu możemy pozbyć się na kilka sposobów. Przedstawiamy je poniżej:
Kontenery lub worki typu big bag – najbardziej komfortową i najprostszą formą pozbycia się gruzu jest zlecenie jego wywozu profesjonalistom, którzy odbiorą odpad z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i poszanowaniem środowiska. Wywóz gruzu w kontenerach jest jedną z podstawowych usług firmy Redskip (jak na razie firma nie udostępnia worków na gruz). W jej ofercie znajdziemy kontenery w rozmiarach 4, 5, 6, 12 i 15 metrów sześciennych, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku generalnych remontów.
Uwaga! Jeśli kontenera nie da się ustawić na posesji, należy wystąpić o zgodę na zajęcie pasa drogowego.
Wywóz odpadów do PSZOK-u – zbieraniem odpadów poremontowych zajmuje się punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych położony na terenie powiatu. Przekazanie śmieci do PSZOK-u jest bezpłatne, jednak trzeba je do niego dostarczyć we własnym zakresie.
Uwaga! PSZOK-i bezpłatnie nie przyjmują odpadów, których ilość lub rodzaj wskazują, że pochodzą z prowadzenia działalności gospodarczej.
Przekazanie gruzu osobie fizycznej – odpowiednio oczyszczony i skruszony gruz jest pożądanym materiałem budowlanym. Wykorzystuje się go np. do zasypania dziur w jezdni lub podsypania i wyrównania drogi.
Wynajęcie koparkoładowarki i ciężarówki – to rozwiązanie dla osób, u których na posesji zalega bardzo duża ilość tego odpadu. Ciężki sprzęt oraz ciężarówka do wywiezienia gruzu powinny sprawnie uporać się nawet z dużym zleceniem.
Zlecenie prac remontowo-budowlanych firmie – zleciwszy remont od A do Z profesjonalistom nie musimy martwić się o samodzielne zagospodarowanie odpadów. Dzięki temu zdejmiesz z siebie odpowiedzialność za brak porządku i być może przytyki niezadowolonych sąsiadów. Jeśli samodzielnie podejmiesz się pracy mimo niedysponowania odpowiednim sprzętem, istnieje duże ryzyko, że napotkasz wiele problemów, które wydłużą remont.
Co wrzucać, a czego nie wrzucać do kontenera na gruz?
Do kontenera na gruz można wyrzucać cegły, odpady z betonu bądź ceramiki. Odpady mogą występować osobno lub razem (zmieszane ze sobą). W kontenerze na gruz nie wolno umieszczać drewna, styropianu, folii itp.
Jeśli kontener na gruz zostanie wypełniony odpadami innymi niż powinien, firma może nie odebrać ładunku lub zażądać od klienta dopłaty za brak segregacji.
Największe zalety wywozu gruzu przez specjalistów
Głównym atutem przedsiębiorstw specjalizujących się w wywozie gruzu jest komfort dla zleceniodawcy. Za odpowiednią opłatą cały proces – począwszy od podstawienia kontenera i jego załadunku, aż po transport – zostanie zrealizowany za ciebie. By skorzystać z usług firmy Redskip, zadzwoń:
– 801 066 653 – dla telefonów stacjonarnych,
– 22 270 60 50 – dla telefonów komórkowych,
– lub skontaktuj się online za pośrednictwem formularza na stronie firmy.
Podział metali – jak wygląda, czym się charakteryzuje?
lis
Wywóz makulatury a niszczenie dokumentów? Kto ma obowiązek je niszczyć?
lis
Recykling baterii – jak wygląda i co z niego powstaje?
lis
Recykling aluminium – daj drugie życie odpadom
paź
Recykling kabli – co warto wiedzieć?
paź
Remont mieszkania a odpady – na czym można zarobić?
paź
Jak odróżnić czysty gruz od zmieszanych odpadów budowlanych?
paź
Odpady poremontowe – co się do nich zalicza?
paź