Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić z kartonem po mleku, zniszczoną zabawką czy przeterminowanymi lekami, to nowa aplikacja – Sorteusz – pomoże Ci rozwiać te wątpliwości. Co zrobić z folią po chipsach, gdzie wyrzucić torebki po budyniu albo tacki po mięsie, dokąd oddać zużyte baterie? A może nie wiesz, czym jest PSZOK? Skorzystaj z Sorteusza.
Segregacja nie zawsze jest prosta
System segregacji odpadów w Polsce dzieli się na kilka frakcji, co niestety często budzi zakłopotanie wśród niewprawnych konsumentów. Wielu z nas brakuje jasnych i łatwo dostępnych informacji o tym, do którego pojemnika konkretny rodzaj odpadu należy wrzucić. Aplikacja Sorteusz odpowiada na potrzebę szybkiego dostarczenia rzetelnych wiadomości w zakresie ochrony środowiska. Jest wyposażona w funkcję skanowania kodów kreskowych opakowań lub wpisywania nazw odpadów, co pomaga określić kolor kontenera, do którego dany odpad powinien trafić.
Sorteusz – pomoc w zrozumieniu zasad segregacji
Podstawowym krokiem w zarządzaniu odpadami komunalnymi jest ich segregacja na kilka frakcji: metale i tworzywa sztuczne (do żółtego kontenera), papier (do niebieskiego), szkło (do zielonego) oraz bioodpady (do brązowego). Do czarnego powinny trafić odpady pozostałe – zmieszane.
Do niebieskiego kontenera należy wrzucać m.in. papierowe opakowania, tekturowe pudełka, gazety, czasopisma, papiery biurowe i szkolne. Żółty kontener przeznaczony jest dla zgniecionych opakowań i butelek z tworzyw sztucznych, foliowych torebek na zakupy, puszek, nakrętek, metalowych pokrywek oraz opakowań wieloskładnikowych, takich jak kartony po mleku. Zielony służy do zbierania szklanych opakowań – pustych butelek szklanych, słoików i innych. Brązowy pojemnik natomiast jest przeznaczony dla biodegradowalnych odpadów, takich jak resztki warzyw i owoców, fusy po kawie i herbacie. Wyjątkiem jest herbata w torebkach – w tym przypadku całość powinna trafić do kosza na odpady zmieszane.
Sorteusz nie tylko pomaga zrozumieć zasady segregacji i wytyczne, ale także dostarcza informacji na temat specyficznych rodzajów odpadów, takich jak butelki po napojach, plastikowe opakowania czy występujące luzem odpady bio. Aplikacja doradza zarówno w przypadku odpadów komunalnych, jak i tworzyw sztucznych oraz odpadów budowlanych. Dodatkowo została wyposażona w kalendarz przypominający o terminach odbioru nieczystości.
Sorteusz – edukacja i nagrody
Sorteusz informuje i edukuje. Demaskuje błędne przekonania dotyczące prawidłowego postępowania z odpadami, wyjaśnia zasady recyklingu i podkreśla wartość segregacji odpadów. Aplikacja zachęca do zabawy i rywalizacji. Użytkownicy otrzymują punkty za skanowanie produktów i wyszukiwanie odpadów. Wszystko to przyczynia się do współtworzenia wiedzy, która pomoże innym w prawidłowej segregacji.
Skąd bezpłatnie można pobrać aplikację Sorteusz?
Aplikację Sorteusz stworzyła Magdalena Dziczek, która od lat angażuje się w sektor odpadowy i opakowaniowy. Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Biedronki, Fundacji PlasticsEurope Polska, Nestlé Polska i Rekopolu Organizacji Odzysku Opakowań. Aplikację można pobrać za darmo z Google Play lub AppStore.
Odpady, które nie są przeznaczone do kolorowych kontenerów, można przekazać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. PSZOK-i przyjmują m.in. zużyte opony, baterie i akumulatory, meble, materiały budowlane oraz zużyty sprzęt elektroniczny.
Odpady opakowaniowe – kluczowe elementy recyklingu
lis
Podział metali – jak wygląda, czym się charakteryzuje?
lis
Wywóz makulatury a niszczenie dokumentów? Kto ma obowiązek je niszczyć?
lis
Recykling baterii – jak wygląda i co z niego powstaje?
lis
Recykling aluminium – daj drugie życie odpadom
paź
Recykling kabli – co warto wiedzieć?
paź
Remont mieszkania a odpady – na czym można zarobić?
paź
Jak odróżnić czysty gruz od zmieszanych odpadów budowlanych?
paź