Ogromne ilości śmieci to poważny problem dla środowiska. Jak odpady wpływają na naturę i co zrobić, by temu zapobiec? Jak radzić sobie ze zbyt dużą ilością śmieci?
Skutki wpływu śmieci na przyrodę
Śmieci to bardzo duży problem dla ekosystemów na całym świecie. Zanieczyszczają ziemię, wodę oraz powietrze, co niekorzystnie wpływa na rozwój roślin i zwierząt. Wyrzucone nielegalnie odpady często są palone lub zakopywane, przyczyniając się do emisji zanieczyszczeń do atmosfery i niszcząc glebę. Zanieczyszczenia wód mogą prowadzić do deformacji ryb, a także znacznie osłabiać zdrowie ludzi, którzy spożywają skażone produkty morskie.
Kolejnym problemem są skutki śmiecenia dla organizmów na lądzie. Wyrzucone plastikowe butelki i opakowania to potężne zagrożenie dla dzikiej przyrody – ptaków, ssaków czy gadów. Zwierzęta mylą je z pokarmem i połykają, w wyniku czego ciężko chorują lub umierają. Wydobywanie surowców służących produkcji odpadów też szkodzi naturze – lasy są usuwane, aby pozyskać drewno na papier oraz tworzywa sztuczne do wyprodukowania jednorazowych torebek czy kubków. Wzrost ilości zużytych produktów prowadzi do szybszego wyczerpywania się zasobów naturalnych planety.
Zatruwanie powietrza przez odpady
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest zatruwanie powietrza przez odpady. Śmieci organiczne i nieorganiczne emitują liczne substancje rakotwórcze oraz gazy szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Krematoria, spalarnie odpadów czy ich składowiska generują mnóstwo emisji gazów na naszym globie. Dym, który unosi się dookoła nich, zostawia po sobie fatalny wpływ na naturę – bardzo obniża jakość powietrza w okolicy.
Cały proces przygotowania i produkcji tworzyw sztucznych ma swoją cenę – za korzystanie ze środowiska w poszukiwaniu surowców lub wykorzystując je do magazynowania odpadów. Wszystko to prowadzi do zwiększenia ilości rakotwórczych ciał stałych we krwi, które jeszcze przez wiele lat następnych lat będą zalegać w ziemi i uwalniać do niej substancje trudnodegradowalne dla przyrody.
Plastik to największy problem
Środowisko w dużej mierze jest zanieczyszczone plastikiem. Ten odporny na rozkład materiał składa się z substancji toksycznych dla fauny i flory. Gromadzone w morzach odpady plastikowe szkodzą ekosystemowi, niszcząc każdego roku życie dziesiątek milionów zwierząt. Wysypiska zapełnione są tonami opakowań plastikowych o żmudnym i kosztownym przetwarzaniu.
Globalnie produkujemy nawet 335 mln ton tworzyw sztucznych rocznie, a tylko niewielka część z nich jest recyklingowana lub ulega biodegradacji. Opakowania jednorazowe – takie jak kubki, talerze czy słomki – często dostarczane są w kartonach lub foliowych torbach, które dodatkowo wpływają na wzrost ilości odpadów. Plastikowa butelka rozkłada się nawet przez 1000 lat.
Produkowanie masywnej ilości żywności w nadmiarze, nadużywanie plastikowej i jednorazowej biżuterii i kupowanie asortymentu nowych produktów elektronicznych to tylko kilka sposobów, poprzez które ludzie przyczyniają się do generowania coraz większej liczby odpadów. Wyrzucone gdzie popadnie worki czy pozostałości spożywcze ulegają rozpadowi w temperaturze mniej więcej 30 stopni Celsjusza. Stając się biodegradowalnym nawozem, wprowadzają do gruntu enzymy chorobotwórcze oraz patogeny powodujące choroby roślin uprawnych i lasów. Szczególnie dotkliwe skutki dla środowiska przyrodniczego niosą odpady chemiczne takie jak zużyte baterie, preparaty farb syntetycznych spryskiwane pola herbicydami lub insektycydami a nawet resztki leków ali kosmetyków, które składem mogą negatywnie oddziaływać na organizmy żywe. Powstawanie zgromadzeń odpadów stało już się problematycznym procederem dla wielu krajów na całym świecie.
Jak zmniejszyć zanieczyszczenie odpadami?
- Zredukujmy liczbę plastikowych opakowań – kupujmy produkty pakowane w szkło lub papier.
- Recyklingujmy materiały – niech stanie się to nawykiem dla całej rodziny.
- Kompostujmy – resztki organiczne można kompostować i wykorzystać jako naturalne nawozy do ogrodu lub roślin doniczkowych.
- Segregujmy odpady – sprawdź regulamin swojej gminy i staraj się mądrze sortować śmieci przed oddaniem ich do wywozu.
Kontenery na śmieci – łatwy i ekologiczny sposób na odpady
Wynajem kontenera to najwygodniejsze rozwiązanie na pozbycie się różnego rodzaju odpadów. W ten sposób z twojego podwórka mogą szybko zniknąć odpady zielone, poremontowe, stare meble, materiały izolacyjne i inne, w zależności od potrzeby. Usługę wynajmu kontenera z szeroką ofertą znajdziesz w Redskip. Do dyspozycji klientów pozostają kontenery o różnej pojemności.
Odpady drewniane. Co do nich zaliczamy i jak się je utylizuje?
lis
Odpady opakowaniowe – kluczowe elementy recyklingu
lis
Podział metali – jak wygląda, czym się charakteryzuje?
lis
Wywóz makulatury a niszczenie dokumentów? Kto ma obowiązek je niszczyć?
lis
Recykling baterii – jak wygląda i co z niego powstaje?
lis
Recykling aluminium – daj drugie życie odpadom
paź
Recykling kabli – co warto wiedzieć?
paź
Remont mieszkania a odpady – na czym można zarobić?
paź