Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się, jak skutecznie gromadzić i przechowywać odpady? To wcale nie jest takie trudne, jednak wymaga pewnego zaangażowania.
Kogo dotyczą przepisy dotyczące magazynowania odpadów?
Nowelizacja rozporządzenia Ministra Klimatu wprowadziła od 1 stycznia 2021 roku nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów. W rozporządzeniu wymieniono trzy grupy producentów odpadów:
- Grupa A: podmioty produkujące do 100 kg odpadów niebezpiecznych rocznie oraz mniej niż 5 ton odpadów ogółem,
- Grupa B: podmioty produkujące rocznie do 100 ton odpadów innych niż niebezpieczne albo do 1 tony odpadów niebezpiecznych,
- Grupa C: podmioty produkujące w ciągu roku powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych lub powyżej 100 ton innych odpadów.
Jakich elementów gospodarowania odpadami dotyczą regulacje?
W dokumencie uwzględniono takie aktywności jak wstępne gromadzenie odpadów przez producenta, okresowe gromadzenie odpadów przez zbierającego nieczystości i magazynowanie odpadów przez podmiot przekształcający odpady. Najważniejsze zmiany wprowadzone rozporządzeniem obejmują:
- obowiązek rejestracji magazynu odpadów,
- podział na kategorie magazynów odpadów,
- specyficzne wymagania dla każdej kategorii magazynu dotyczące infrastruktury, dokumentacji i zasad przechowywania,
- konieczność sporządzenia planu zagospodarowania odpadów przed utworzeniem magazynu odpadów,
- wymogi dotyczące przechowywania odpadów, w tym obowiązek prowadzenia dokumentacji i raportowania dotyczącego gromadzonych odpadów.
Zasady wstępnego magazynowania odpadów
Odpady opakowaniowe z papieru powinny być składowane w postaci zbelowanej, w pryzmach lub kontenerach, i oznaczone kodem odpadów. Inne surowce wtórne, takie jak plastik, szkło i metale, powinny być przechowywane w sposób podobny.
Przechowywanie odpadów niebezpiecznych powyżej tony wymaga szczególnie rygorystycznych środków. W takim przypadku konieczne jest nie tylko ich odpowiednie zabezpieczenie w wydzielonej strefie, ale również właściwe oznakowanie. Na zewnątrz budynku powinna znajdować się biała etykieta z napisem „odpady niebezpieczne”.
Jeżeli odpady są przechowywane w kontenerach czy pojemnikach o pojemności przekraczającej 5 litrów, należy te pojemniki opatrzyć nie tylko napisem „odpady niebezpieczne”, ale również informacją o kodzie i rodzaju odpadu. Dodatkowo konieczne jest podanie zawartości, adresu magazynu i daty rozpoczęcia magazynowania.
Jak długo można magazynować odpady?
Odpady można magazynować nie dłużej niż przez trzy lata, z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych, palnych i zmieszanych. Te można przechowywać maksymalnie przez rok.Na etykietach pojemników na odpady muszą znaleźć się informacje o dacie i miejscu rozpoczęcia składowania odpadu oraz kodzie tego odpadu. Etykiety muszą być aktualizowane za każdym razem, gdy odpady zmieniają właściciela lub kiedy zmienia się zawartość pojemnika bądź sam pojemnik.Od 2021 roku magazynowanie odpadów stało się znacznie bardziej wymagające dla przedsiębiorców, szczególnie dla tych, którzy kwalifikują się do kategorii C.
Pozbądź się odpadów jak najszybciej
Zamiast składować odpady i narażać się w ten sposób na koszty, nieczystości najlepiej pozbyć się jak najszybciej. W tym celu wystarczy zamówić kontener z firmy Redskip. Wywóz ziemi, materiałów izolacyjnych, mebli, odpadów po remoncie i budowie, papy, gruzu i wielu innych będzie w ten sposób o wiele prostszy.
Magazynowanie odpadów – przepisy, wymogi, sposoby
gru
Miedź milbera – czym jest i ile jest warta na skupie złomu?
gru
Na czym polega utylizacja odpadów – rodzaje utylizacji
gru
Na jak długo można wynająć kontener na odpady?
gru
Odpady drewniane. Co do nich zaliczamy i jak się je utylizuje?
lis
Odpady opakowaniowe – kluczowe elementy recyklingu
lis
Podział metali – jak wygląda, czym się charakteryzuje?
lis
Wywóz makulatury a niszczenie dokumentów? Kto ma obowiązek je niszczyć?
lis