Jeżeli masz samochód, który jest w zdecydowanie złym stanie technicznym, pewnie zastanawiasz się, co dalej z nim zrobić. Być może najlepszym rozwiązaniem będzie złomowanie. Złomowanie samochodu nie tylko pozwoli Ci pozbyć się problemu, ale również da pewne korzyści finansowe.
Złomowanie samochodu a bezpieczeństwo na drodze
Właściciele starych pojazdów powinni być świadomi, że dalsza eksploatacja takich aut jest niebezpieczna dla nich i dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie auto może być przyczyną poważnego wypadku. Co więcej, sprzedaż takiego samochodu może wiązać się z późniejszymi problemami, jeśli nowy właściciel nie zdaje sobie sprawy z wszystkich usterek.
Złomowanie samochodu a ubezpieczenie OC
Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie OC dla starych samochodów jest zazwyczaj bardzo kosztowne. Jeśli zamiast inwestować w starą maszynę, zdecydujemy się je zezłomować, możemy uniknąć wysokich składek i zaoszczędzić, a nawet zarobić kilkaset złotych.
Pamiętaj, że jeśli zezłomowałeś pojazd przed upływem polisy OC, masz prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconej składki za okres od dnia demontażu auta do końca umowy ubezpieczeniowej.
Jak złomować samochód?
Złomowanie samochodu jest proste; to tylko kilka kroków. Pierwszym z nich jest znalezienie w okolicy koncesjonowanej stacji kasacji pojazdów. Najważniejsze jest, aby wybrać firmę, która ma uprawnienia do legalnego złomowania samochodów – i wydaje na to stosowne dokumenty.
Przy złomowaniu samochodu konieczne jest przedstawienie podstawowych dokumentów pojazdu, na podstawie których stacja kasacji wyda odpowiednie zaświadczenia potwierdzające utylizację samochodu. Kolejnym etapem jest wyrejestrowanie auta w ciągu 30 dni od demontażu. Na koniec w celu zakończenia polisy należy o kasacji powiadomić ubezpieczyciela.
Co jeszcze warto wiedzieć o złomowaniu samochodu?
Wiadomo, niecodziennie oddajemy samochód do kasacji. Naturalne jest więc, że w związku z tym tematem zadajemy wiele pytań. Tak, możesz zezłomować samochód bez silnika lub innych części (jednak przyjmuje się, że auto przeznaczone na złom powinno mieć nie mniej niż 90 proc. masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym).
Tak, jeśli nie masz dowodu rejestracyjnego / karty pojazdu, a chcesz ze złomować auto, potrzebujesz zaświadczenia z wydziału komunikacji. Tak, możesz zezłomować samochód po śmierci właściciela, jeśli auto dostaniesz w spadku. I tak, za brak ubezpieczenia OC auta przeznaczonego do kasacji możesz zostać ukarany.
Skrzynia biegów – ile zarobisz sprzedając na złomie?
No dobrze, a ile na tym wszystkim można zarobić? Skrzynia biegów jest jednym z najczęściej sprzedawanych na złom części zamiennych – jest duża i ciężka. Średnia cena za skrzynię biegów sprzedawaną na złomie wynosi od 2 do 3 złotych za kilogram. Biorąc pod uwagę, że waży ona nawet 30 – 40 kg, to jak na skup złomu całkiem niezłe pieniądze.
Cena chłodnicy na złomie
Chłodnica – to kolejny podstawowy element na wyposażeniu auta. Zapewnia efektywne chłodzenie silnika. Chłodnice są zazwyczaj wykonane z aluminium – to jest lekkie i skutecznie oddaje ciepło. Cena chłodnicy na złomie może wynieść nawet 12 złotych za kilogram, jeżeli jest wykonana z aluminium. Za jedną chłodnicę można otrzymać około 50 złotych lub więcej.
Jak dużo zarobisz, jeśli sprzedasz alternator na złomie?
Za kilogram alternatora złomowisko zapłaci około 3 złotych. Średnia waga alternatora to około 5 kg. Dlatego o jakimś zarobku na sprzedaży alternatorów na złomowisku możemy mówić raczej dopiero wtedy, gdy sprzedamy ich przynajmniej kilka.
Inne cenne części samochodowe na złomie
Oprócz wymienionych części skup złomu chętnie odkupi od nas również stalowe i aluminiowe felgi, elementy układu zawieszenia czy katalizatory.
Jak segregować odpady pobudowlane?
lut
Jak sprzedać stary samochód na złom – jak zarobić na częściach?
sty
Jak wykorzystać gruz do własnych celów? Kilka sposobów
sty
Jak wystawić kartę przekazania odpadów?
sty
Jak zagospodarować wełnę mineralną – o czym warto wiedzieć?
sty
Jak zarządzać odpadami medycznymi?
sty
Różne rodzaje odpadów styropianowych – jakie są, czym się różnią?
sty
Jednolity System Segregacji Odpadów – na czym polega, jak działa?
gru