Pojemniki, kontenery czy worki na gruz? Gdzie go gromadzić i jak odróżnić od śmieci komunalnych? Poprawne segregowanie odpadów jest ważne, a nie zawsze oczywiste, dlatego warto nabyć pewne umiejętności. Poprawne przypisanie rodzaju odpadu do kategorii nie zawsze jest proste.
Odpady komunalne – czym są?
Odpady komunalne (bytowo-gospodarcze) to w najogólniejszym pojęciu śmieci w postaci płynnej lub stałej, powstające w wyniku nieprzemysłowej działalności człowieka.
Podstawowe grupy odpadów komunalnych
Odpady komunalne dzielone są na cztery grupy:
– surowce wtórne niekonsumpcyjne (tworzywa sztuczne, szkło, papier, tekstylia),
– odpady organiczne (biodegradowalne – np. resztki jedzenia),
– odpady z ogrzewania budynków,
– odpady o znikomej wartości surowca wtórnego.
Odpadem komunalnym najczęściej wytwarzanym w gospodarstwie domowym są słoiki, gazety, plastikowe butelki, folia, reklamówki, kartony, puszki i metale kolorowe. Śmieci należy umieszczać w specjalnych pojemnikach z przeznaczeniem do umieszczania w nich papieru, plastiku, szkła i metalu.
Można je sklasyfikować także jako odpady komunalne stałe i bytowe. Pierwsze są różne pod względem składu fizyczno-chemicznego. Najważniejszym czynnikiem jest w tym przypadku poziom wyposażenia budynków na obszarze zbierania odpadów. Drugie powstają w obiektach użyteczności publicznej, w ramach obsługi ludności i w gospodarstwach domowych. Mogą być stałe albo płynne.
Odpady po budowie
Odpady pobudowlane to wszystkie śmieci powstające w czasie budowy domu i prac remontowo-wykończeniowych, wytwarzane podczas demontażu instalacji, ocieplania, burzenia itd. To resztki glazury i terakoty oraz gruz betonowy, ceramiczny i ceglany, pozostałości tapet, paneli i wykładzin, resztki płyt gipsowo-kartonowych czy styropian. Dzielimy je na dwie grupy – nadające się do recyklingu i odpady, które są zagrożeniem dla środowiska i nie mogą być ponownie wykorzystane.
Jak zagospodarować odpady pobudowlane?
Praktycznie w każdej gminie w specjalnych punktach (PSZOK-ach) można bezpłatnie zdać określoną ilość odpadów budowlanych i komunalnych. Jeżeli odpadów jest znacznie więcej, wystarczy skorzystać z usług firm zajmujących się ich wywozem. To one udostępniają worki do gromadzenia śmieci, a nawet samodzielnie je odbierają.
Ważne jest, by właściwie wybrać firmę. Musi to być legalnie działające przedsiębiorstwo. W końcu ważne jest, aby śmieci trafiły do odpowiedniego punktu, a nie do lasu lub przydrożnego rowu. Szukając firmy zajmującej się odbiorem odpadów, dokładnie sprawdzaj, komu zamierzasz powierzyć to zadanie. Profesjonalny wywóz odpadów po budowie oferuje firma Redskip.
Co zrobić z odpadami komunalnymi?
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje właściciela nieruchomości do wyposażenia jej w urządzenia do zbierania odpadów zgodnie z postanowieniami regulaminu oraz pozbywania się ich zgodnie z prawem.
W ramach Jednolitego Systemu Gospodarowania Odpadami, który w Polsce zaczął obowiązywać w lipcu 2017 roku, wyróżniono podstawową segregację, dzieląc ją ze względu na kolor pojemnika. I tak:
– zielone pojemniki są przeznaczone na szkło,
– niebieskie – na papier,
– żółte – na tworzywa sztuczne,
– czarne – na odpady zmieszane,
– brązowe – na bioodpady.
Kod 17 09 04
W kontekście odpadów z budowy warto wspomnieć o kodzie 17 09 04 – jednym z podstawowych przedstawicieli grupy „17”. Do tej grupy zaliczają się np. papa, styropian i tworzywa sztuczne. Kod 17 09 04 obejmuje miks odpadów budowlanych.
Odpady zakodowane jako 17 09 04 mają przynajmniej 3 cechy:
- Niejednorodność – kod odpadu 17 09 04 można przyrównać do niesegregowanych zmieszanych odpadów komunalnych. Odpady sklasyfikowane w ten sposób nie zawierają w sobie pozostałych odpadów dających się wyodrębnić osobnymi kodami – nie jest możliwe wyróżnienie dominującej grupy nieczystości.
- Masa trudna do oszacowania – masę odpadów z kodem 17 09 04 trudno oszacować ze względu na zanieczyszczenia w różnym wariancie. Przyjmuje się, że waga kontenera o pojemności 7 metrów sześć. nie powinna przekroczyć 2 ton.
- Różne sposoby utylizacji – odpady budowlane o kodzie 17 09 04 mogą być dostarczone do PSZOK-u lub wywiezione w kontenerze na odpady. Ta opcja jest o wiele wygodniejsza, ponieważ nie wymaga organizowania transportu we własnym zakresie.
Odpady budowlane i rozbiórkowe nie są już odpadami komunalnymi
Z początkiem 2022 roku z odpadów komunalnych wyłączono odpady budowlane i rozbiórkowe, jednak dalej każda gmina ma obowiązek zapewnić mieszkańcowi możliwość oddania ich do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Pomimo wyłączenia odpadów budowlanych spod definicji odpadów komunalnych w Ustawie z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2021 r. poz. 888 ze zm.) postępowanie z tymi odpadami jest analogiczne do postępowania z odpadami komunalnymi, lecz z wyłączeniem wymagań związanych ze sprawozdawczością.
Kary za niezagospodarowanie odpadów
Za nieprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów budowlanych grożą administracyjne kary pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 1000 i nie większej niż milion zł.
Zgodnie z art. 162 § 1 Kodeksu wykroczeń: „kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 zł”.
Pojazdy do wywozu odpadów – charakterystyka
mar
Jak odróżnić śmieci z budowy od odpadów komunalnych?
mar
Jak zagospodarować niepotrzebną ziemię? Wywóz ziemi
mar
Opłata recyklingowa – kto i kiedy ją płaci?
mar
Jak posprzątać teren po rozbiórce budynku?
mar
Kto odpowiada za oczyszczanie miast? Co powinni robić mieszkańcy, a co samorząd?
mar
Odpady z działalności gospodarczej – podstawowe informacje
lut
Materiały izolacyjne – co się do nich zalicza i jak się ich pozbyć?
lut