Czym się kierować, wybierając kontener na odpady?

Planujesz budowę, remont albo rozbiórkę? Nawet przy niewielkich pracach generujesz odpady, co do których masz obowiązek pozbyć się ich legalnie. Jak to zrobić? Najlepiej zamówić worek albo kontener. Czym kierować się przy jego wyborze? Tłumaczymy!

Segregacja to podstawa

Każdy odpad powinien zostać odpowiednio zagospodarowany – zrecyklingowany lub poddany utylizacji. By ułatwić cały proces, należy już na wstępnym etapie oddzielać od siebie plastik, papier, szkło, metal i materię organiczną – szerzej znaną jako bioodpady. Szczególnego traktowania wymagają odpady niebezpieczne, do których zaliczamy np. sprzęt elektroniczny. Dzięki odpowiedniej segregacji odpadów przyczyniamy się do bardziej ekologicznego środowiska, zmniejszając ogólny ślad odpadowy.

Odpowiednio segregując śmieci w domu, możemy zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska i pomóc w ochronie zasobów. Dodatkowo pomaga nam zaoszczędzić pieniądze, zmniejszając kwotę, którą wydajemy na koszty utylizacji. Dlatego ważne jest, abyśmy nauczyli się prawidłowej segregacji odpadów.

Jak pozbyć się odpadów? Zamów kontener

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na legalne pozbycie się odpadów jest zamówienie kontenera na śmieci. To rozwiązanie sprawdzi się zarówno przy wywozie dużej ilości śmieci zmieszanych, jak i gruzu, starych mebli, odpadów zielonych, papy czy gruzu. Z nim łatwiejsze będą więc porządki w piwnicy czy prace porządkowe na działce. Tego typu odpady, a zwłaszcza starych farb, pojemników po smarach, chemikaliach itp. pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucić do standardowych kontenerów na odpady komunalne. Nielegalny wywóz odpadów bądź ich składowanie niezgodnie z prawem jest zagrożone karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

Typowe rodzaje kontenerów

Kontenery różnią się w zależności od typu odpadów, jakie mają być w nich przechowywane. Podstawowy podział obejmuje:

  • Kontenery na odpady segregowane: do których wrzucamy odpady zbierane selektywnie – szkło, plastik, papier, metal i inne. Te kontenery mają wielkość od kilkudziesięciu do kilkuset litrów.
  • Kontenery na odpady zielone: w których deponujemy m.in. liście, gałęzie i trawę. Podobnie jak kontenery na odpady zmieszane mogą mieć od kilkudziesięciu do kilkuset litrów pojemności, jednak zwykle są mniejsze.
  • Kontenery na odpady niesegregowane: przeznaczone do gromadzenia śmieci w sposób nieselektywny.
  • Kontenery na odpady przemysłowe: przeznaczone do gromadzenia odpadów poprzemysłowych, np. metalurgicznych.

Jaki kontener na odpady wybrać?

Najprościej powiedzieć: odpowiedni do przeprowadzanych prac remontowych-budowlanych lub porządkowych. W tym celu najpierw najlepiej ustalić gabaryty i rodzaje odpadów i sprawdzić, jakie kontenery w swojej ofercie mają firmy. Najważniejszym parametrem jest jego pojemność, określająca, jak dużo odpadów zmieści się w kontenerze. Ta zależy od rodzaju odpadów zgodnie z przyjętą klasyfikacją odpadów poremontowych i budowlanych. Klasyfikacja kontenerów pod względem objętości jest równa wielkości obszaru lub  remontowanego pomieszczenia.

Kontenery w firmie Redskip

Firma Redskip oferuje kilka rodzajów kontenerów. Są to:

Kontener gruzowy KP5 – pojemność 4-5 m sześć.

Najlepiej nadaje się do: gruzu i ziemi. Przyda się również przy niewielkich remontach, jednak trzeba wziąć pod uwagę niezbyt wysoką burtę. Dostępny w większości obsługiwanych regionów.

Kontener na śmieci KP7 – pojemność  6,5-7 m sześć.  – najczęściej wybierany

Najlepiej nadaje się do remontów i na budowy, przy porządkach domowych (w garażu, ogrodzie, piwnicy). Ten rodzaj kontenera jest najczęściej spotykanym kontenerem na różnego rodzaju budowach. Dostępny w większości regionów obsługiwanych przed Redskip.

Kontener na śmieci KP10 –  pojemność ok. 10 m sześć.

Najlepiej nadaje się do: materiałów izolacyjnych. Dostępny tylko w niektórych lokalizacjach.

Kontener na śmieci KP14

Najlepiej nadaje się do: odpadów komunalnych, materiałów izolacyjnych, makulatury, folii, gabarytów. Dostępny tylko, w niektórych lokalizacjach.

Kontener na śmieci KP36

Najlepiej nadaje się do: folii, odpadów komunalnych, gabarytów, makulatury. Dostępny tylko w niektórych lokalizacjach.

Ile waży gruz betonowy, ceglany i ziemia?

W celu oszacowania ilości gruzu i wagi odpadów wygenerowanych podczas remontu warto posłużyć się orientacyjnym przelicznikiem, uwzględniającym metr sześć. poszczególnych rodzajów odpadu. I tak:

  • gruz betonowy waży od 1,5 do 2 ton w zależności od stopnia rozdrobnienia;
  • gruz betonowy ze zbrojeniami lub granitem waży około 2,7 tony ze względu na obecność w nim ciężkich dodatków;
  • gruz ceglany waży od 1,8 do 2,2 tony w zależności od stopnia pokruszenia odpadów;
  • ziemia lub humus waży około 1,4–1,5 tony.

Kontener kontenerowi nierówny

Chociaż może wydawać się, że kontenery na gruz i kontenery na pozostałe śmieci niczym się nie różnią, nie jest tak w rzeczywistości. Różnica między nimi wynika głównie z masy odpadów, które będą składowane w kontenerze. Gruz jest cięższy niż zwykłe śmieci komunalne, dlatego kontener na niego przeznaczony musi być bardziej wytrzymały. Z tego względu kontenery do wywozu gruzu i odpadów budowlanych są produkowane z grubszej blachy, a ich konstrukcja jest dostosowana do wytrzymywania nawet kilkunastotonowych obciążeń.

Zauważalną różnicą między kontenerami jest również dodatkowe wyposażenie kontenera przeznaczonego na odpady poremontowe. Kontener na gruz jest wyposażony w uchwyt pozwalający na sprawne operowanie nim za pomocą pojazdów. Dodatkowo kontener na odpady budowlane ma szereg dodatkowych uchwytów, dzięki którym łatwiej jest przestawiać go za pomocą dźwigów na terenie budowy.