Sprzątanie domu po remoncie – jak to zrobić?

Wywóz odpadów poremontowych to usługa, która zyskuje popularność zarówno w miastach, jak i na terenach pozamiejskich w całym kraju. Mimo że remont może mieć różny cel, każda ingerencja prowadzi do wygenerowania dużej ilości odpadów. Co z nimi zrobić? Podpowiadamy!

Jak łatwo i legalnie pozbyć się odpadów po remoncie?

Remont łazienki, wyburzenie budynku gospodarczego czy zmiana podłogi w pokoju – wszystkie z tych czynności, mimo że ukierunkowane na inny cel, mają jedną wspólną cechę: generują odpady, których nie wolno wyrzucać do osiedlowego kontenera. By pozbyć się ich szybko i komfortowo, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy lub ponownie wykorzystać nieczystości we własnym zakresie.

Ponowne wykorzystanie odpadów

Drugie życie może zyskać przede wszystkim gruz, wykorzystany do prac wokół domu, np. w ogrodzie. Może on posłużyć do utwardzenia podłoża (dla drogi czy tarasu), drenażu albo budowy elementów małej architektury ogrodowej, takich jak skarpy, kaskady lub pagórki.

Odbiór odpadów przez firmę

Odpady po remoncie najłatwiej jest zagospodarować, korzystając w tym celu z usług firmy oferującej wywóz gruzu i innych śmieci. By sprawnie i wygodnie pozbyć się problemu, wystarczy zamówić usługę. Kontener zostanie dostarczony do ciebie w umówionym terminie i tak samo w założonym terminie albo po prostu po zapełnieniu zostanie odebrany.

Dlaczego należy legalnie pozbyć się odpadów po remoncie?

Za gromadzenie gruzu i innych odpadów poremontowych na działce czy wywiezienie ich do lasu można odpowiadać finansowo. Dlatego profesjonalny wywóz odpadów poremontowych oferowany przez firmę specjalizującą się w tym zakresie jest pod wieloma względami bardzo korzystny. Przede wszystkim można mieć pewność, że odpady:

– trafią do odpowiedniego miejsca,

– o ile to możliwe – zostaną poddane recyklingowi,

– zostaną odebrane przez firmę mającą certyfikaty i zezwolenia na prowadzoną

działalność,

– zostaną wywiezione kompleksowo – firma dostarczy i odbierze kontener.

Dużą zaletą takich usług jest indywidualne dopasowanie oferty do zleceniodawcy. Nic więc dziwnego w tym, że takie usługi cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

Skróć czas sprzątania po remoncie

Biały pył osadzający się na wszystkich przedmiotach i gruz, który może setkami kilogramów zalegać na podłodze, to często niezbyt łatwi przeciwnicy. Dlatego zanim przystąpimy do prac remontowych, powinniśmy w miarę możliwości dokładnie osłonić powierzchnie przed zabrudzeniami (na podłodze ułożyć folię, okleić okna i meble). To pozwoli znacznie skrócić czas poremontowego sprzątania. Porządki prowadźmy zgodnie z zasadą „od góry do dołu”. Czyszczenie na mokro warto poprzedzić dokładnym oczyszczeniem powierzchni na sucho (zamiataniem lub odkurzaniem). Inaczej nagromadzone zabrudzenia mogą zmienić się w trudną do usunięcia maź.

Drobny gruz oraz śladowe ilości pyłu warto sprzątać każdego dnia po zakończonej pracy i składować w jednym miejscu w workach lub pojemnikach. Dokładnym odkurzaniem zajmijmy się dopiero po wykonaniu wszystkich prace powodujących zapylenie.

Co wpływa na cenę wywozu odpadów po remoncie?

Na końcową cenę usługi podstawienia i zabrania kontenera z odpadami po remoncie wpływa wiele czynników. Zaliczamy do nich dwa główne elementy: transport (amortyzację samochodu i kontenera, koszt paliwa, wynagrodzenie pracownika, inne opłaty – jak np. viatoll) i cenę utylizacji / koszt zagospodarowania odpadów. Aby odpady poddać recyklingowi, najpierw trzeba jest posegregować, co również generuje koszty. Cena wywozu odpadów po remoncie jest wyższa niż np. wywozu gruzu, ale niższa niż chociażby wywozu dużo bardziej kosztownej w utylizacji papy.

Papa, wełna mineralna, eternit – gdzie je wyrzucić?

Wśród odpadów poremontowych i po budowie mogą znaleźć się materiały szkodliwe dla zdrowia i środowiska. To np. azbest, papa i wełna mineralna. Z uwagi na zagrożenie nie wolno składować ich w tym samym kontenerze, co pozostałych nieczystości, a chęć ich oddania należy zgłosić firmie odbierającej kontener.

Opłaty za wywóz tego typu nieczystości (nie każda firma oferuje taką usługę) co do zasady są wyższe niż przy typowych śmieciach budowlanych lub remontowych. W przypadku wyrobów zawierających azbest działają lokalne (miejskie, gminne) programy usuwania tego materiału, więc warto skontaktować się z miejscowym urzędem. Wiele jednostek samorządowych zwraca koszt wywozui utylizacji wyrobów azbestowych.

Sprzątanie po remoncie – porządkowanie otoczenia

Ostatnim etapem sprzątania poremontowego jest uporządkowanie posesji, z naciskiem na tereny zielone, które mogą ucierpieć w wyniku przetaczania się przez nie ciężkiego sprzętu. Jeśli na posesji znajdują się kamienne posadzki lub alejki, należy zastosować preparaty usuwające brud z naturalnego kamienia, przy zachowaniu jego struktury. Na koniec dobrze jest przeprowadzić impregnację. Ewentualne koleiny warto zasypać i utwardzić tak, aby nie zbierała się w nich woda. W tym celu możemy użyć gruzu, który powstał podczas pracy.

Jeśli potrzebujesz kontenera na odpady zielone lub pobudowlane, skontaktuj się z firmą Redskip. Tu znajdziesz kontenery o różnej pojemności, dzięki czemu możliwe jest łatwiejsze dopasowanie usługi do potrzeb klienta.