Każdy rodzaj odpadów należy segregować zgodnie z ich przeznaczeniem. To wpływa na sprawność i bezpieczeństwo załadunku oraz pozwala uniknąć ewentualnych kar finansowych. Jakie są różnice między kontenerem na gruz i śmieci i czy można odpady wrzucać do nich zamiennie? Tłumaczymy!
Inne odpady, inny kontener
To najprostsza zasada, jaką możemy kierować się w segregacji. Nie wolno bowiem do jednego kontenera wrzucać wszystkiego, co akurat mamy pod ręką. Odpady muszą być odpowiednio posegregowane, co ułatwi ich odbiór i przetwarzanie. Tak samo kontenery, choć z pozoru identyczne, różnią się w zależności od przewidywanego ładunku.
Standardowy kontener na gruz – charakterystyka
Kontener na gruz musi spełnić znacznie więcej kryteriów niż standardowy kontener na odpady. Przeciętnie waży kilkaset kilogramów. Najczęściej jest konstruowany z blachy stalowej pomalowanej farbą proszkową i specjalnych kształtowników, co zapewnia mu dużą wytrzymałość mechaniczną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pojemność metalowych zbiorników to od 1 do 40 m sześć., choć w prywatnych inwestycjach najczęściej korzysta się z kontenerów o pojemności 3–7 m sześć.
Kontenery na gruz to zwykle kontenery hakowe, wciągane na podwozie samochodu transportowego po zaczepieniu liny do haka na ich krótszym boku. Muszą być przystosowane do przewozu z użyciem specjalistycznych pojazdów, bez przenoszenia ładunku z jednego zbiornika do drugiego. To niepotrzebnie wydłużyłoby cały proces i sprowadzało niebezpieczeństwo na pracowników.
Rodzaje kontenerów na gruz
Mulda gruzowa
To najmniejszy zbiornik, o pojemności 1–7 m sześć. – otwarty i rozłożysty, o przekroju trapezu – patrząc z boku. Krótsze boki są ustawione ukośnie. Dzięki temu, że ich górna krawędź jest obniżona względem dłuższych boków, łatwiej jest wrzucać odpady.
Kontener na gruz z otwieraną burtą boczną
Kontener z otwieraną burtą boczną jest przydatny przy załadunku odpadów wielkogabarytowych, typu: okna, meble, drzwi itp.
Kontener otwarty na gruz
Kontener otwarty o pojemności 3–7 m sześć. i bryle prostopadłościennej jest najpopularniejszym rodzajem kontenera na gruz. Na szerokość krótszego boku ma wstawione drzwiczki. Po ich otwarciu można wejść do kontenera i ustawić na podłodze kolejne odpady.
Kontener zamknięty na gruz
Może być podzielony na komory, z których każda ma górny właz. Do gromadzenia gruzu przyda się wtedy, gdy kontener zamierzamy ustawić na ulicy. Zamknięty zbiornik utrudni dostęp osobom nieupoważnionym, a tym samym zmniejszy ryzyko niebezpieczeństwa dla otoczenia. Kontener zamknięty zwykle używany jest do składowania odpadów bytowych.
Kontener gruzowy niski i duży
Kontener gruzowy niski ma pojemność od 5 do 18 m sześć, z kolei kontener gruzowy duży to otwarty kontener o objętości 16–40 m sześć.
Standardowe kontenery na śmieci – charakterystyka
Typowe pojemniki na śmieci mają niższą wytrzymałość mechaniczną od tych na gruz. Są lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Nie wolno składować w nich odpadów remontowo-budowlanych, co wynika z przepisów.
Najbardziej rozpowszechnionymi kontenerami na śmieci są te związane z segregowaniem odpadów, umieszczone na osiedlach mieszkaniowych. O tym, jaki rodzaj odpadów powinien znaleźć się w danym kontenerze, informuje kolor pojemnika. Odpowiednio:
– żółty – tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe;
– brązowy – odpady zielone z ogrodu;
– niebieski – papier i tektura;
– biały – szkło bezbarwne;
– zielony – szkło kolorowe.
Kontenery na wynajem – firma Redskip
Bardzo ważną kwestią przed finalizacją zamówienia jest pojemność kontenera, który zamierzamy zamówić. Powinniśmy dopasować go do ilości i rodzaju zanieczyszczeń. W ofercie firmy Redskip znajdziesz kontenery o pojemności:
KP5 – 4–5 m sześć. (najmniejszy; kontener gruzowy)
Najlepiej nadają się do składowania gruzu i ziemi i są przydatne przy niewielkich remontach, jednak trzeba wziąć pod uwagę niezbyt wysoką burtę.
KP7 – 6,5–7 m sześć. (najczęściej wybierany)
Sprawdzi się do składowania odpadów po remoncie i budowie i przy porządkach domowych w ogrodzie, piwnicy lub garażu.
KP10 – około 10 m sześć.
Najlepiej nadaje się do przechowywania materiałów izolacyjnych.
KP14
Sprawdzi się zwłaszcza do przechowywania odpadów komunalnych, gabarytów, folii, materiałów izolacyjnych i makulatury.
KP36
Najlepiej nadaje się do składowania folii, odpadów komunalnych, gabarytów i makulatury.
Jak legalnie pozbyć się śmieci? Praktyczne porady
gru
Magazynowanie odpadów – przepisy, wymogi, sposoby
gru
Miedź milbera – czym jest i ile jest warta na skupie złomu?
gru
Na czym polega utylizacja odpadów – rodzaje utylizacji
gru
Na jak długo można wynająć kontener na odpady?
gru
Odpady drewniane. Co do nich zaliczamy i jak się je utylizuje?
lis
Odpady opakowaniowe – kluczowe elementy recyklingu
lis
Podział metali – jak wygląda, czym się charakteryzuje?
lis