Rodzinne ogródki działkowe to alternatywa dla drogich działek rekreacyjnych i miejsce, w którym wielu z nas spędza sporą część cieplejszych dni w roku. Działkowcy, którzy za odstępne nabyli prawo do korzystania z ziemi, muszą przestrzegać regulaminu. Jedną z jego najistotniejszych zasad jest utrzymywanie porządku na terenie ogródka. W jaki sposób można pozbyć się zalegających odpadów?
Koniec lata to zwykle koniec sezonu dla działkowiczów połączony z porządkowaniem ogródka, czyli okres większej produkcji śmieci. Prawo do ustalenia stawek za wywóz nieczystości z nieruchomości o przeznaczeniu rekreacyjnym (takich jak ROD) ma gminny samorząd. Z tego powodu stawki w różnych miejscach Polski mogą być inne.
Jakie rodzaje śmieci generujemy na ogródkach działkowych?
Zasadniczo takie same jak w gospodarstwach domowych, jednak w różnym natężeniu z podziałem na frakcje. W rekreacyjnych ogródkach działkowych spędzamy dużo mniej czasu, dlatego zwykle mniej pozostawiamy tam resztek jedzenia czy opakowań różnego rodzaju: plastikowych, szklanych czy metalowych.
Pielęgnacja trawnika czy drzewek owocowych lub zakładanie warzywnika sprawiają, że w ROD produkcja śmieci przechyla się na szalę odpadów zielonych. Zgodnie z art. 3 (1) p. 12 u.o. odpady zielone (w katalogu odpadów firmowane kodem 20 02 01) są odpadami komunalnymi stanowiącymi części roślin pochodzących z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy, a także z targowisk, z wyłączeniem odpadów z czyszczenia ulic i placów. Są to zazwyczaj skoszona trawa, gałęzie i liście.
Nieczystości – takie jak gruz czy puste worki po cemencie – będą generowane przez wszelkiego rodzaju prace budowlane związane z wykonywaniem elementów małej architektury, np. altanek. Administracja ogródków często nie zapewnia ich pełnego uprzątnięcia, lecz do usunięcia śmieci we własnym zakresie zobowiązuje dzierżawców.
Odpady – czego nie wolno działkowcom?
Działkowcy są zobowiązani do dbania o wygląd i porządek w ogrodach oraz nienaruszanie spokoju sąsiadów. Nie wolno im m.in.:
– zanieczyszczać działek, dróg, alejek, rowów melioracyjnych i terenów przylegających do działki oraz otoczenia ogrodu wszelkimi odpadami, w tym pochodzącymi z działki (np. gałęziami, chwastami),
– wyrzucać do ogrodowych pojemników na śmieci części roślin oraz odpadów komunalnych niepochodzących z działki,
– gromadzić i przechowywać na działce przedmiotów niepotrzebnych do korzystania z działki, a obniżających jej estetyczny wygląd,
– spalać odpadów na terenie ROD (dotyczy to również resztek roślinnych).
Kary za brudzenie w ogródkach działkowych
Dzierżawcom niestosującym się do regulaminu za:
– zanieczyszczanie / zaśmiecanie miejsca dostępnego dla publiczności (w szczególności drogi, ulicy, placu, ogrodu, trawnika lub zieleńca) grozi grzywna nie niższa niż 500 złotych (art. 145 k.w.),
– naruszenie obowiązku utrzymania czystości / porządku w obrębie nieruchomości grozi grzywna do 1500 złotych albo kara nagany (art. 117 k.w.).
Jak zagospodarować odpady zielone i poremontowe?
Jeśli jest ich niewiele, odpady komunalne możemy wyrzucić do kontenerów umieszczonych we wspólnej przestrzeni ogrodu. W przypadku, gdy udostępniona przez ROD przestrzeń na odpady nie spełnia naszych potrzeb, nieczystości możemy przekazać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-u). Ich transport będziemy musieli zorganizować we własnym zakresie.
Warto nadmienić, że usytuowanie kontenera na śmieci na terenie ROD musi być zgodne z § 23 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Z rozporządzenia wynika, że odległość kontenerów na śmieci na terenach ogrodów traktowanych jako tereny rekreacji indywidualnej nie może być mniejsza niż 3 m od okien i drzwi oraz 2 m od granicy działki. Kontenery muszą być usytuowane w miejscu ze swobodnym dostępem zarówno dla działkowców, jak i firmy wywożącej odpady.
Oczyszczanie działki a brak samochodu
Jeżeli nie mamy samochodu, którym moglibyśmy wywieźć śmieci z działki rekreacyjnej, należy prywatnie zamówić kontener, który po zapełnieniu zostanie odebrany razem z zawartością. W tym celu warto skorzystać z usług firmy Redskip, która obsługuje wybrane miejscowości w kilku województwach i oferuje wywóz odpadów zielonych, poremontowych i nie tylko.
Kontener na odpady zielone
Kontener na odpady zielone sprawdzi się zwłaszcza przy średnich lub większych pracach ogrodowych, gdzie ilość odpadów przekracza 2–3 metry sześcienne. W przypadku mniejszych prac zamiast kontenera lepiej skorzystać z worków typu big bag. Odpady zielone możemy też załadować do pojemnika na odpady mokre lub zagospodarować je w przydomowym kompostowniku.
Nieczystości poremontowe trafiają najczęściej do kontenerów w rozmiarach 7 lub 10 metrów sześciennych. Można do nich wrzucić np. styropian, deski i folie.
By skorzystać z usług firmy Redskip, zadzwoń pod numer:
– 801 066 653 – dla telefonów stacjonarnych,
– 22 270 60 50 – dla telefonów komórkowych,
– albo skontaktuj się online przez formularz dostępny na stronie firmy.
Podział metali – jak wygląda, czym się charakteryzuje?
lis
Wywóz makulatury a niszczenie dokumentów? Kto ma obowiązek je niszczyć?
lis
Recykling baterii – jak wygląda i co z niego powstaje?
lis
Recykling aluminium – daj drugie życie odpadom
paź
Recykling kabli – co warto wiedzieć?
paź
Remont mieszkania a odpady – na czym można zarobić?
paź
Jak odróżnić czysty gruz od zmieszanych odpadów budowlanych?
paź
Odpady poremontowe – co się do nich zalicza?
paź