Jak segregować odpady pobudowlane?

Duża ilość odpadów to zwykle spore trudności w zakresie ich składowania i wywozu. Szczególnie kłopotliwe mogą być odpady pobudowlane powstające w wyniku remontu mieszkania albo domu. Jak zgodnie z przepisami segregować pozostałości po budowie? Poznaj praktyczne wskazówki.

Czym są odpady pobudowlane?

Odpady budowlane i rozbiórkowe to odpady powstałe podczas robót budowlanych (art. 3. ust. 1 pkt 6a ustawy o odpadach), sklasyfikowane w kategorii 17 w katalogu odpadów. Zalicza się do nich resztki takie jak:

– gips,

– cement,

– tapety,

– płyty kartonowo-gipsowe,

– styropian,

– materiały izolacyjne,

– złom i stal zbrojeniową,

– odpady instalacyjne,

– stolarkę okienną i drzwiową,

– materiały z pokryć dachowych,

– instalacje metalowe i PVC.

Wśród odpadów budowlanych znajdziemy też materiały sypkie, np. w postaci resztek klejów w workach czy zapraw, płynne – jak farby, grunty, a także pojemniki po farbach, tynkach itp.

Odpady budowlane i rozbiórkowe dzielimy na dwie kategorie: odpady wytwarzane w trakcie robót budowlanych przez podmioty gospodarcze i te wytwarzane w gospodarstwach domowych, zagospodarowywane w ramach systemów gminnych.

Budowa lub remont a składowanie odpadów

Odpadów budowlano-remontowych nie wolno wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Należy składować je w kontenerze, a następnie wywieźć i zutylizować albo – w miarę możliwości – odzyskać. Usługę wynajmu kontenerów oferuje firma Redskip, w ofercie której znajdziesz kontenery o różnej pojemności i przeznaczeniu, przystosowane do rodzaju odpadów, których chcesz się pozbyć. Kontener dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta i prawidłowa segregacja pozwolą sprawnie i szybko pozbyć się odpadów.

Firma Redskip oferuje następujące rodzaje kontenerów na odpady pobudowlane.

  • Kontener na gruz – czysty, zmieszany i zanieczyszczony. W poszczególnych pojemnikach mogą znaleźć się np. resztki po kuciu ścian, zbite płytki czy fragmenty elewacji. Kontenery występują w różnych wersjach, dostosowanych pod względem pojemności.
  • Kontener na drewno – odpady drewniane powstają zwłaszcza podczas budowy lub renowacji domków letniskowych, altan itp.
  • Kontener na szkło – to miejsce na stare okna, fragmenty kabin prysznicowych czy poszczególne elementy wyposażenia mieszkania.
  • Kontener na tworzywa sztuczne – może być ich naprawdę sporo, dlatego za każdym razem dobrze jest dokładnie zastanowić się nad pojemnością takiego zbiornika.

W zależności od rodzaju kontenera na resztki pobudowlane mogą znaleźć się w nich także: ziemia, tworzywa izolacyjne, materiały ceramiczne itp.

Jak wywożone są odpady pobudowlane?

Klient korzystający z wynajmu kontenera nie musi martwić się o wywóz odpadów na wysypisko – tym zajmie się wynajęta przez niego firma. W tym celu zleceniobiorca wykorzystuje odpowiednio dobrane pojazdy – wąskie auta dostawcze oraz większe samochody z HDS. Wywóz śmieci zorganizowany w ten sposób pozwala pozbyć się problemów: jest szybko, sprawnie i zgodnie z umówionym harmonogramem.

Zbiórka odpadów budowlanych i remontowych a przepisy 

Od 1 stycznia 2023 roku odpady budowlane i rozbiórkowe miały być zbierane selektywnie z podziałem na co najmniej sześć frakcji:

– drewno,

– szkło,

– tworzywa sztuczne,

– metale,

– gips,

– odpady mineralne, w tym: cegłę, beton, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

W przypadku nieprowadzenia selektywnego zbierania, odbierania i sortowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych przewidziano karę w wysokości od 1000 do miliona zł.

Z obowiązku zostaną zwolnione gospodarstwa domowe i punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych, dla których nie przewidziano obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy o odpadach.

Nowelizacja sprawi, że każdy podmiot, któremu zostanie wydana pozytywna decyzja administracyjna na prowadzenie robót budowlanych, rozbiórkowych czy im podobnych, będzie musiał wskazać sposób zagospodarowania wytworzonych odpadów. Deweloper – ewentualnie firma remontowo-budowlana – powinna już na etapie wytwarzania odpadów i w miejscu prowadzenia prac dokonać wstępnej segregacji odpadów na sześć frakcji.

W przypadku samodzielnego dostarczenia odpadów budowlanych i rozbiórkowych do PSZOK-u obowiązek ich posortowania będzie spoczywał na osobie odpowiedzialnej za te odpady.

Termin wejścia przepisów w życie przesunięto z 1 stycznia 2023 na 1 stycznia 2025 roku, co pozwoli firmom lepiej dostosować działalność do nowych regulacji.