Recykling odpadów jest niezbędny dla zachowania zdrowia i środowiska w dobrej formie. Odzysk aluminium jest jednym z najefektywniejszych procesów w tej dziedzinie. Jak dokładnie wygląda proces odzysku tego metalu i dlaczego jest tak korzystny dla naszego ekosystemu?
Przetwarzanie aluminium – ekologiczne podejście do przemysłu
Aluminium to cenny metal szeroko stosowany w wielu gałęziach przemysłu. Ze względu na swoją trwałość oraz odporność na korozję jest cennym surowcem w branży budowlanej. Nadaje się np. do ram okiennych.
Doskonała kowalność umożliwia wyciskanie i formowanie różnorodnych profili aluminiowych. Dodatkowo obróbka aluminium, nawet w ekstremalnych temperaturach, nie wymaga dużego nakładu pracy. Obecnie profile aluminiowe wykorzystywane są praktycznie wszędzie, począwszy od przemysłu transportowego, przez sektor biurowy, na meblowym kończąc.
Wiele osób zastanawia się, jak często można recyklingować na przykład aluminiową puszkę. Odpowiedź brzmi: nieustannie. Aluminium można przetwarzać bez końca, bez zbytnich obaw o utratę jego jakości. To opłacalne również ze względu na fakt, że produkcja aluminium z rud jest kosztowna.
Ścieżka recyklingu aluminium – krok po kroku
Pierwszym krokiem jest dostarczenie odpadów do punktu skupu aluminium, z czego chętnie korzystają zarówno prywatne osoby, jak i firmy generujące duże ilości odpadów aluminiowych. W domach źródłem aluminium najczęściej są puszki po napojach.
Następnie zebrane aluminium zostaje przetransportowane do sortowni. Tam jest segregowane za pomocą magnesów, które łatwo oddzielają metale od niemetali. Wyselekcjonowane elementy są czyszczone z zabrudzeń i nadruków. Tak przygotowany materiał jest cięty i prasowany, zanim trafi do pieców hutniczych.
W piecach następuje ostatni etap recyklingu, czyli przetapianie w wysokich temperaturach. Ze względu na złożoność i liczbę etapów, proces odzysku może trwać nawet do dwóch miesięcy. Mimo to jest to opcja i tak bardziej ekonomiczna i przyjazna środowisku niż wydobycie glinu z rud.
Korzyści płynące z recyklingu aluminium
Zbieranie złomu aluminium korzystnie wpływa nie tylko na nasz budżet, ale także na środowisko. Korzyści są zatem podwójne, co powinno zachęcić nas do skupu aluminium.
Recykling aluminium generuje aż do 95 proc. mniej emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wód powierzchniowych, w porównaniu z produkcją surowca z boksytu. Ponadto proces odzysku jest mniej energochłonny i znacznie tańszy. To pozwala zmniejszyć ilość emisji gazów cieplarnianych.
Szacuje się, że nawet około 95–98 proc. aluminium jest w stanie ponownie wrócić do obiegu.
Wpływ przetwarzania aluminium na środowisko
Recykling aluminium to z jednej strony odpowiedź na kryzys klimatyczny, a z drugiej – krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości planety. Produkcja nowego aluminium z boksytu wymaga znacznych ilości energii i ropy naftowej. Recykling tony aluminium pozwala zaoszczędzić nawet cztery tony skały osadowej.
Poza tym aluminium rozkłada się nawet kilkaset lat, a recykling pozwala tego uniknąć, ponieważ zmniejsza ilość odpadów na wysypiskach.
Recykling aluminium – co powstaje z przerobionych odpadów?
Co powstanie ze zrecyklingowanego aluminium? Opakowania produktów spożywczych i puszki – jak najbardziej. Ale nie tylko one. Aluminium z drugiego obiegu znajdzie zastosowanie również w przemyśle samochodowym i lotniczym, gdzie jest wykorzystywane do produkcji części.
Oprócz tego aluminium z recyklingu świetnie sprawdzi się w przemyśle elektronicznym do produkcji kabli. A i artyści, choć to nie takie oczywiste, czasami po nie sięgają i wykorzystują do tworzenia dzieł sztuki.
Podsumowując, recykling aluminium ma kluczowe znaczenie dla ochrony naszej planety przed kryzysem ekologicznym. Każdy kawałek aluminium, który trafi do odpowiedniego pojemnika na recykling, naprawdę robi różnicę.
Jednolity System Segregacji Odpadów – na czym polega, jak działa?
gru
Jak legalnie pozbyć się śmieci? Praktyczne porady
gru
Magazynowanie odpadów – przepisy, wymogi, sposoby
gru
Miedź milbera – czym jest i ile jest warta na skupie złomu?
gru
Na czym polega utylizacja odpadów – rodzaje utylizacji
gru
Na jak długo można wynająć kontener na odpady?
gru
Odpady drewniane. Co do nich zaliczamy i jak się je utylizuje?
lis
Odpady opakowaniowe – kluczowe elementy recyklingu
lis